אמנה משפחתית

 

ייחודו של העסק המשפחתי נעוץ בסינרגיה שבין משפחת בעלים חזקה ומלוכדת לבין עסק המנוהל היטב. אחד הכלים שמסייעים לשמור על המשפחה מאוחדת ברצון לטפח ולמצות את הפוטנציאל בהצלחת העסקים המשותפים - הוא גיבוש אמנה משפחתית.

 

אמנה משפחתית מהווה מעין מגדלור או "הכרזת העצמאות", אשר המשפחה מסכימה לפעול לאורה במקרים של מחלוקות ודילמות לאורך הדורות. היא תוצר מוסכם של דיונים משותפים, המכיל את מערך ההסכמות בין בני המשפחה לגבי נושאים כמו ערכי היסוד של העסק-המשפחה, החזון לעתיד העסק, כללים להעסקת בני משפחה ועקרונות קביעת שכרם, תכנון המשכיות העסק, מנגנון לבחירת ההנהגה העסקית, מדיניות חלוקת דיבידנדים, מדיניות מכירת מניות על ידי בני המשפחה, אתיקה וכיוצב'.

 

בתהליך לגיבוש אמנה משפחתית אוביל אתכם באופן אחראי ומכובד להבטחת תוצאה שתייצג את החזון, הערכים והאמונות המוסכמים על המשפחה העסקית, וכן תספק בסיס איתן לפעילותו של העסק – היום ובדורות הבאים. 

 

הורשה והעברת נכסים

 

השאלה כיצד לחלק את הרכוש בין יקירנו לאחר שימלאו ימינו, עשויה לעורר דילמות כבדות משקל מסוגים שונים. הלבטים עשויים לנבוע ממצב משפחתי מורכב, מסת נכסים מסועפת, פערים משמעותיים בין הילדים מבחינת גיל, מצב בריאותי ועוד.

יש מקרים בהם עוד לפני שניתן לגשת לשלב הניסוח המשפטי של הצוואה, או לניתוח כלכלי או אקטוארי, נדרש תהליך חשיבה ובירור פנימי בנוגע לערכים, רגשות ועמדות, שינחו אותנו בגיבוש עקרונות החלוקה.

סיוע וליווי מצד גורם מקצועי חסר פניות ובעל רגישות מתאימה, עשוי להקל מאד בדרך לגיבוש אותם עקרונות והנחלתם.

 

בתהליך ייעוצי ממוקד, אלווה אתכם עד לגיבוש עקרונות ההורשה והחלוקה שתהיו שלמים איתם, תוך הכוונה הן בתהליך הבירור האישי והן באיתור הפתרונות הקונקרטיים לנסיבות הייחודיות לכם.

 

מיסוד הניהול והבניית תהליכים

 

הגם שכל עסק משפחתי הוא בעל ייחודיות משלו, אימוץ תהליכים שיטתיים, מיסוד הניהול והבניית תהליכים, יאפשר לכל עסק את החופש לקבל החלטות המבוססות על המטרות האיכותיות והטובות ביותר עבור העסק והמשפחה. כתוצאה מכך, העסק ימצה את הפוטנציאל העסקי וההמשכיות תתרחש ללא זעזועים.

 

למעשה, כאשר יש משילות בעסק ובמשפחה, יש שלום, לכידות, פתרון קונפליקטים יעיל וחופש ממלחמות פוליטיות פנימיות, המאפשרים לחתור להשגת מטרות משותפות וערכים משותפים.

 

תוך התאמת הפתרונות האידאליים עבור מטרות העסק והבעלים, אלווה אתכם בתהליך ממוקד אל מיסוד והבניית תהליכי הניהול בעסק המשפחתי.

 

 

מדוע כדאי למסד את הניהול?

 

כאשר המייסד פעיל, הוא בדרך כלל מפעיל את סמכותו ומכוחה הוא מושל. בשלב הבא, כאשר השליטה מתרחבת, נכון שיהיו כללים שיאפשרו משילות שלא תנבע מכוחו ורוחו של אדם אחד, אלא תאורגן בכללים שיתאימו למצב המשתנה. ממשל תאגידי נועד לשרת את בעלי המניות ובעלי עניין אחרים, ולהשיג את המטרות שנקבעו על ידם ועל ידי ההנהלה.

 

הדרך השכיחה לכך (אך בהחלט לא היחידה) היא על ידי ייסוד מועצת מנהלים (BOARD) פעילה, שכוללת דירקטורים חיצוניים, מנוסים ובעלי הכשרה מתאימה. מועצת מנהלים שכזו יכולה לייעץ למנכ"ל, לפקח על ביצועי העסק, התוכניות והמדיניות, לעזור בתכנון ההמשכיות (העברה בין-דורית) ולשפר את איכות האסטרטגיה.

 

שיפור התקשורת, ניהול קונפליקטים וישוב סכסוכים

 

מכירים סיפורים על התנגשויות בין בעלי מניות שהובילו למלחמות ארוכות בבית המשפט או בתקשורת וחירבו עסקים? ובכן, גם כאשר מדובר במספר קטן של בעלי מניות, רגשות יכולים להפריע ולהתערב בשיקולים העסקיים, בתכנון האסטרטגי ובחוויה היום יומית.

 

בעוד שכולנו יודעים לדבר, אנחנו לא תמיד מצטיינים בניהול תקשורת אפקטיבית. מסרים שצד אחד מבקש להעביר לא תמיד נקלטים אצל משנהו באופן הרצוי, וכאשר הדברים "יושבים" על נקודות רגישות מהעבר או מהיחסים במשפחה - ה"רעשים" גוברים. תקשורת לקויה עשויה לאיים על קיומו של העסק, לפגוע ביעילות ולחבל באווירה היומיומית. יחד עם זאת, בהחלט ניתן לגשר על חילוקי הדעות, לקיים דיאלוג מקדם ואף לנהל שיחות טעונות בדרך אפקטיבית שתוביל לתוצאות הרצויות.  

 

המומחיות בתחומי הגישור ויישוב הסכסוכים מאפשרת לי להתאים פתרונות יעילים וישימים לשיפור התקשורת הבין אישית. פתרונות אלו יספקו אלטרנטיבה למציאות השכיחה של התחמקות מקונפליקטים או משיחות טעונות, ויאפשרו לכם לנהל את חילוקי הדעות באמצעות דיאלוג בונה - המוביל להסכמות והתפתחות.

 

העברת בעלות, מנהיגות וניהול לדור הבא

 

כבר הוכח כי לעסקים משפחתיים מצליחים יש יתרונות משמעותיים על פני עסקים אחרים. מצד שני, יש לעסקים משפחתיים נטייה להיכשל במעבר הדורות, ואף לפגוע במרקם המשפחתי, כאשר מזניחים את הטיפול במוקדי הנפיצות.

העברה של הבעלות, המנהיגות והניהול, כמו גם העברת הנכסים, לדור הבא, מחייבות תהליך ממושך ומתוכנן מראש.

 

חיוני לנהל את התהליך בשיקול דעת - ולא לאלתר תוך כדי תנועה - בצורה מקצועית, רגישה וחכמה, הלוקחת בחשבון היבטים עסקיים ומשפחתיים כאחד. בכדי להביא, בסופו של דבר, להמשכיות ו"העברת מקל" מסודרת וחלקה מדור לדור, כדאי ונכון להתחיל בשלב מוקדם ולא לחכות לרגע האחרון.

 

בעזרת תהליך מובנה, שייקח בחשבון מאפיינים ייחודיים של העסק ושל המשפחה - כגון יחסי אחים, צוות של בני דודים, קבוצת גדלה של בעלים - נייצר מבנים שיבטיחו מנהיגות יציבה, הוגנות ותהליכי קבלת החלטות אפקטיביים, יחד עם הגנה על יחסי המשפחה. 

 

הבניית תהליכי קבלת החלטות

 

תהליך קבלת החלטות מסודר, עקרונות של הוגנות, מנגנון יעיל לפתרון חילוקי דעות וחופש ממאבקים פוליטיים - הם אבני יסוד מהותיים לשמירה על משפחה בריאה ועסק בריא.

 

בכדי לייצר אותם, יש לבסס את הערכים, המטרות והצרכים המרכיבים את העסק המשפחתי, ולהבנות תהליכים ממוקדים, המותאמים לאופי הייחודי של העסק והמשפחה.

 

בתהליכי הייעוץ והליווי אוביל אתכם ליצירת מבנים ותהליכים שיבטיחו קבלת החלטות אפקטיבית ומנגנונים יעילים לפתרון מחלוקות, המבוססים על המטרות הטובות והמועילות ביותר עבור העסק והמשפחה שלכם. 

תהליך הייעוץ והליווי כולל מגוון שירותים וכלים עבור עסקים משפחתיים, משפחות עסקיות והאנשים שבתוכם. 
אתם מוזמנים להתרשם מהשירותים העיקריים וליצור איתי קשר בכל עת לפגישת היכרות.​

העברת בעלות, מנהיגות 
וניהול לדור הבא

 

***

כבר הוכח כי לעסקים משפחתיים מצליחים יש יתרונות משמעותיים על פני עסקים אחרים.

 

המשך קריאה >> 

הורשה והעברת נכסים

 

***

השאלה כיצד לחלק את הרכוש בין יקירנו לאחר שימלאו ימינו, עשויה לעורר דילמות כבדות משקל מסוגים שונים.

 

המשך קריאה >> 

הבניית תהליכי 
קבלת החלטות

 

***

תהליך קבלת החלטות מסודר, עקרונות של הוגנות, מנגנון יעיל לפתרון חילוקי דעות וחופש ממאבקים פוליטיים...

 

המשך קריאה >> 

שיפור התקשורת, ניהול 
קונפליקטים וישוב סכסוכים

 

***

מכירים סיפורים על התנגשויות בין בעלי מניות שהובילו למלחמות ארוכות בבית המשפט או בתקשורת וחירבו עסקים? 

 

המשך קריאה >> 

אמנה משפחתית​

 

***

ייחודו של העסק המשפחתי נעוץ בסינרגיה שבין משפחת בעלים חזקה ומלוכדת לבין עסק המנוהל היטב. 

 

המשך קריאה >> 

מיסוד הניהול 
והבניית תהליכים

 

***

הגם שכל עסק משפחתי הוא בעל ייחודיות משלו, אימוץ תהליכים שיטתיים, מיסוד הניהול והבניית תהליכים...

 

המשך קריאה >> 

מגוון שירותי ייעוץ וכלים מעשיים לעסקים משפחתיים​

mail